Venski graftovi

U hiurškom lečenju koronarne bolesti srca još uvek značajno mesto zauzimaju vesnki graftovi. Razlozi su laka dostupnost i hirurški ne komlikovan proces ekstrakcije vene.Venom iz jedne noge moguće je premostiti više suženja (zbog dužine vene ) uz minimalne ili nikakve posledice po vensku crkulaciju noge. Relativno lako i kozmetski prihvatljivo je zarastanje ožiljaka.

Prevashodno se koristi vena safena magna. To je površna vena noge, najduža površna vena u ljudskom organizmu. U retkim slučajevima uredenog nedostatka ili nedovoljne razvijenosti vene safene magne, te posojanja nekih od bolesti vena donih ekstremiteta, kao venski graft moguće je koristiti venu safenu parvu. To je takodje potkožna vena koja s nalazi na zadnjoj strani potkolenice, a velika pritoka je vene safene magne. Vena se iz noge prilikom operacije uzima hirurškim putem. Sve bočne grane vene se podvezuju te se ona u daljem toku operacije šije ispod mesta zapušenja krvnog suda na srcu, a potom za aortu. Na taj način ona se umeće u arterijsko stablo i premošćava zapušenu ili delimično zapušenu koronarnu arteriju.

Postoji nekoliko hirurških tehnika kojima se vena u toku pripreme za by pass operaciju uzima iz noge. Najčešće se koristi otvorena tehnika vađenja vene. Postoji poluotvorena tehnika vadjena vene Endoskopsko vadjenje vene Prednosti venskog grafta ogeldaju se u lakoći pristupa samoj veni. Najčešće se koristi deo vene sa jedne noge. Dužina vene koja se vadi iz noge zavisi od broja suženja koronarnih arterija koje je potrebno premostiti.

Ulogu uklonjene površne vene preuzimaju duboke vene noge.

Komplikacije

Otežano  zarastanje rane - kod pacijenata kod kojih je kompromitovana arterijska cirkulacija u nogama i pacijenata koji boluju od dijabetesa (šećerna bolest).

Bol u predelu vađenja vene - venu prate nervi koji oživčavaju kožu u njenoj okolini. Nakon vadjenja vene moguća je pojava utrnulost i gubitka osećaja u predelu ožiljka i oko njega. U koliko je nerv oštećen moguća je i pojava bola u tom predelu. Bol je prolaznog karaktera, dok je gubitak osećja dodira i temperature uglavnom nepovratne prirode. Otok noge - uz samu venu safenu prostiru se limfni sudovi koji učestvuju u limfnoj drenaži noge. U koliko postoji otok noge nakon operacije najčešće je se radi o oštećenju limfnih puteva prilikom vađenja vene. Otok je prolazan i najčešće ne zahteva lečenje. U nekim slučajevima potrebna je terapija diureticima.

Infekcije - Opasost od infekcije je veća kod pacijenata koji boluju od dijabetesa i koji imaju oslabljenu arterijsku cirkulaciju noge. U Koliko postoji infekcija rane na nozi potrebno je lecenje antibioticima i previjanje rane. Za lečenje težih obila infekcije koristi se terapija negativnim pritiskom - V.A.C. terapija Ukoliko postoje manje ranice na nozi sa koje je uklonjena vena one predstavljaju moguća mesta putem kojih bakterije sa kože mogu da prodru dublje u ranu i izazovu infekcie mekih tkiva noge - celultis i erizipel. Dolazi do nastanka otoka noge i crvenila, koje praćeno nekada i porastom telesne temperature. Ovakve infekcije se uspešno leče antibioticima,nekada je potreban I hirurški tretman.