Tumori srca

Tumori srca

 

Po lokaciji nastanka, tumori mogu biti primarni, koji nastaju iz neke srčane strukture (endokard, miokard ili perikard) i sekundarni ,odnosno metastatski koji nastaju van srca, a šire se na delove srca i velikih krvnih sudova.

Prema prirodi, mogu biti benigni (miksom, rabdimiom, hemangiom, lipom, fibrom, idr.) i maligni (rabdomiosarkom, lejomiosarkom, teratoma malignum, mezenhimim malignum i dr).

 

Miksom srca

Većina svih primarnih tumora srca su miksomi. Miksom je benigni tumor, obično nepravilnog oblika i želatinozne konzistencije.

Tri četvrtine miksoma nalazi se u levoj pretkomori, srčanoj komori koja prima kiseonikom obogaćenu krv iz pluća.Ne retko, njihova lokalizacija je i desna pretkomora.

Miksomi u levoj pretkomori često rastu na peteljci pa ih krvna struja može pomerati. Usled te pokretljivosti mogu se kretati prema mitralnoj valvuli koja se nalazi u blizini, i ulaziti u mitralnu valvulu i izlaziti iz nje. To pomicanje tumora može zatvarati i ponovno otvarati mitralno ušće (valvulu), odnosno simulirati tegobe vezane za bolesti  mitralnog usca.Kada bolesnik stoji mogu se pojaviti nesvestica ili napadi otežanog disanja .

Delići miksoma ili ugrušaka krvi koji se stvaraju na površini miksoma mogu se odlomiti i putem cirkulacije dospeti do drugih organa i u njima začepiti krvne sudove,npr. začepljenje krvnih sudova u mozgu može izazvati moždani udar, a začepljenje u plućima može izazvati bol i iskašljavanje krvi. Drugi simptomi miksoma mogu biti groznica, gubitak na težini, hladni i bolni prsti na rukama i nogama pri izlaganju hladnoći, anemija,ili simptomi koji upućuju na težu infekciju.

Prognoza miksoma srca je izlečiva ako se dijagnostika obavi na vreme .

U dijagnostici ovog tumora srca ehokardiografski pregled je dijagnostička metoda prvog izbora. Transezofagealna ehokardiografija može da da potpunije podatke o morfologiji, a dopler ehokardiografijom, kojom se prikazuje smer i brzina protoka krvi kroz srce, mogu da se steknu pouzdanije informacije o stanju srčanog mišića.

Kompjuterizovana tomografija i magnetna rezonanca mogu da utvrde preciznu lokalizaciju miksoma, da pomognu u razlikovanju miksomskog tkiva od okolnih tkiva i da definišu odnos sa okolinom, ograničenost ili infiltrisanost .

Infiltracija okoline otkriva maligna svojstva miksoma, koji se tada označava kao miksosarkom. Definitivna dijagnoza se postavlja kada se obezbedi uzorak tkiva za histološku dijagnostiku.

Lečenje miksoma je hirurško,a operacija se obavlja u uslovima vantelesnog krvotoka. Miksom se uklanja zajedno sa pripajajucom bazom.Priblizno tri posto miksoma ponovo izrasta iz istog korena i pored svih mera sprečavanja u inicijalnoj terapiji.

Informacije o operaciji srca.

 

Ostali primarni  tumori srca

 

Rabdomiom srca 

Često se javlja u vidu mnogobrojnih formacija u levoj komori koji prominiraju u srčane šupljine, remete hemodinamiku, simulirajući stenozu otvora. Nekada izazivaju i poremećaje provođenja srčanih impulsa, pa i iznenadnu smrt.

 

Rabdomiosarkom

Primarni maligni tumor, česti su poremećaji srčanog ritma, srčani blokovi, progredijentna srčana insuficijencija i iznenadna srčana smrt. U 30% bolesnka daje i udaljene metastaze.

Sekundarni tumori srca

Metastaze u srcu najčešće daju karcinom dojke,pluća i bronha. Kada je zahvaćen perikard javlja se bol u grudnom košu, zapaljenje perikarda sa razvojem tamponade srca. Zahvaćenost miokarda praćena je pojavom poremećaja srčanog ritma i sprovođenja, srčanom insuficijencijom, nekada i infarktom miokarda. Metastaze sa lokalitetom u endokardu dovode do opstrukcije hemodinamike, insuficijencije zalistaka i sistemskih ili plućnih embolija.

Dijagnozase postavlja na osnovu anamneze, pregleda, EKG-a, rendgenografije srca i pluća,ultrazvuka i angiokardiografije.

Lečenje je hirurško u uslovima vantelesnog krvotoka. S obzirom na mogućnost težih komplikacija i iznenadne smrti, operaciju ne treba odlagati. Lečenje sekundarnih tumora je pre svega simptomatsko. Kod sporo rastućih tumora pribegava se hirurškom uklanjanju metastaza koje neposredno ugrožavaju život.