Trikuspidna valvula

Trikuspidni zalistak se nalazi izmedju desne komore i desne srcane pretkomore i njegova funkcija je da spreći vraćanje krvi u sistemsku cirkulaciju. Kako mu ime kaze sastoji se od tri listica ( kuspisa ).

Trikuspidna insuficijencija, tj popustanje je stanje nepravilnog finkcionisanja zalistka i gubitka njegove uloge ventila izmedju dve srcane šupljine (desnа komorа i desnа pretkomorа). Trikuspidna insuficijencija često se jаvljа sа drugim problemimа i bolestima srčаnih zаlistаkа, prvenstveno mitralnog zalistka. 

Ovo stanje najčešće nastaje zbog prosirenja desne srcane komore, kada nema oštećenja samih listića trikuspidnog zalistka. Popustanje zalistka moze nastati i u slucaju ostecenja samih listica, najcesce uzrokovanim bakterijskom infekcijom listica ( endokarditis ). 

Druga stanja i bolesti koja dovode do trikuspidne insuficijencije su retka, a ukljucuju reumatsku groznicu, bolesti vezivnog tkiva, povrede, slaba prokrvljenost srca, ali i neke urodjene srčane mane poput  Epštenove anomalije .

Insuficijencija trikuspidnog zalistka nastaje kod, ugrubo svake stote osobe. Ne postoji rasna i polna razlika u oboljevanju. 

Simptomi i znaci trikuspidne insuficijencije

Simptomi trikuspidne insuficijencije su slični kao kod popuštanja srca (srčana insuficijencija) i mogu biti: zamor i malaksalost, kao i nepodnosenje napora, bolovi u grudima po tipu angine pektorisdispneja (otežano disanje) koje se javlja i tokom noći. Takodje postoji i bol ispod desnog rebarnog luka (zbog uvećanja jetre), našikanost odonos otok vena vrata, otoci na nogama, nakupljanje tečnosti u stomaku (ascites). Bolest se česta komplikuje je pojavom aritmije absolute koja ume da dovede do pogorsanja simptoma.

Postavljanje dijagnoze 

Kardiloški pregled i klinička slika mogu da upute na dijagnozu popustanja trikuspidnog zalistka. Ehokardiografija (ultrazvuk srca) je suverena dijagnosticka metoda koja se koristi u definitivnom postavljanju dijagnoze. Prilikom postavljanja dijagnoze može se proceniti i stepen popustanja trikuspidnog zalistka i proceniti da li postoji potreba za hirurskim nacinom lecenja. 

Transezofagealna ehokardiografija (ultrazvuk srca kroz jednjak i zeludac) pokazuje detaljniju strukturu i funkcionalne poremećaje. Cesto se koristi i u operacionoj sali. 

Lečenje trikuspidne insuficijencije

Kada se jednom otkrije trikuspidna insuficijencija najbitnije je pažljivo praćenje stanja na redovnim ultrazvučnim pregledima srca. Ovo se prvenstveno odnosi na blаgi ili umereni stepen popustanja zalistka koji nije pracen znacima popustanja srca. U ovoj fazi bolesti primenjuje se medikamentozna terapija koja se zasniva na kontroli srcanog ritma, povisenog pritiska i eliminaciji viska tecnosti.  Kod bakterijske infekcije primenjuje se terapija antibioticima u trajanju od 6 nedelja. 

Kada oboljenje zalistka postane teskog stepena primenjuju se hirurske metode lecenja.

Postoji nekoliko metoda: zamena zalistka mehanickom ili bioloskom protezom .

Rekonstruktivne procedure trikuspidnog zalistka koje ukljucuju ugradnju posebnog ringa ( prstena ) cime se omogucava uspostavljanje adekvatne funkcije zalistka i izbegava dozivota antikogulaciona terapija koja prati zamenu zalistka mehanickim protezama.

Plastika trikuspidnog zalistka po De Vegi se primenjuje najcesce kada postoji udruzeno oboljenje vise srcanih zalistaka, prvenstveno zbog odnosa ucinkovitosti i brzine same procedure.

Operacije se obavljaju u uslovima ekstrakorporalnog krvotoka.

Informacije o operaciji srca.